Alfred HitchcockI

Alfred Joseph Hitchcock

8,5
9 497 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Alfred Hitchcock

Zastanawiam się nad kupnem jakiejś monografii o Hitchcocku, może ktoś coś czytał, wie, może polecić.

hamburger_lady

Aha, z wyjątkiem Hitchcock/Truffaut.

/

hamburger_lady

Polecam "Alfred Hitchcock. Życie w ciemności i pełnym świetle" Patricka McGilligana - wydana w 2005 r. (objętość ponad 1000 stron). Bardzo szczegółowa biografia Hitchcocka, zawiera także mnóstwo informacji o powstawaniu poszczególnych filmów. To była moja pierwsza książka o Hitchcocku, którą przeczytałam. Na pewno jeszcze do niej wrócę.
Bardzo wartościowa pozycja, choć dość trudno dostępna, to także opracowanie Krzysztofa Loski "Hitchcock - autor wśród gatunków" (Kraków 2002, 334 strony). Autor szczegółowo analizuje wszystkie filmy Hitchcocka, począwszy od filmów niemych, a skończywszy na "Intrydze rodzinnej". Wiele tu odniesień do opracowań autorów zagranicznych, głównie amerykańskich, co stanowi dodatkowy walor książki.
Obecnie czytam "Alfreda Hitchcocka" (tytuł oryginału: "The Dark Side of Genius. The Life of Alfred Hitchcock") Donalda Spoto (Warszawa 2000, 631 stron). Informacji biograficznych zawiera sporo, poszczególne filmy interpretowane są głównie jako odbicie osobistych przeżyć, lęków i kompleksów Hitchcocka. Jak dla mnie przedstawiony tu obraz reżysera jest nieco tendencyjny, chyba zbyt demoniczny, ale to już musisz sam(a) ocenić.
Pozdrawiam!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones